Ładuje...

∗ Informacje dla kierowców

 

Informacje dla właścicieli samochodów / kierowców

 1. W przypadku samochodów zarejestrowanych jako osobowe i nie posiadających kratki winiety w wielu krajach nie są wymagane.

 2. W wielu krajach osoba wjeżdżająca do kraju musi nim wyjechać. Nikt inny tego nie zrobi – proszę brać to pod uwagę! (tak jest np. w Turcji, Rosji, Mongolii)

 3. Niektóre kraje wymagają posiadania karnetu CPD (np. Iran); więcej na

  http://www.pzmtravel.com.pl/media/cms/2013_ewa/ogolne_informacje062013

  .pdf

 4. Tankowanie niekiedy odbywa się na zasadzie przedpłaty w okienku (Hiszpania nocą, wschodnie tereny Rosji) i należy być na to przygotowanym tzn. posiadać gotówkę.

 5. Tankujemy zawsze jak mamy poniżej pół zbiornika i jest stacja benzynowa. Następnej może nie być lub będzie nieczynna.

 6. Tablicę rejestracyjną przykręcamy lub przypinamy tzw. trytrytką aby nie zabrała jej woda w rzece. Słabo wraca się z jedną tablicą lub bez, zwłaszcza przez trudne granice.

 7. Robimy kopie dokumentów, przycinamy do oryginalnego rozmiaru i laminujemy. Potem chowamy w znanym nam miejscu. Jak zagubimy oryginały to kopie będę cenne jak złoto. 

 8. Upewniamy się czy mamy ubezpieczenie, najlepiej z opcją holowania. W przypadku poważnej awarii może się bardzo przydać.

 9. Na granicy uważamy na paliwo. Na granicy Słowacko-Ukraińskiej na przykład pobierają cło za paliwo wwożone w kanistrach. Lepiej wlać do baku. Nawet jeśli to jest kwestia zapłacenia 4-5 euro cła to kłopot z tym związany jest niewspółmierny do korzyści. 

Autor: Mirek & Romulus∗ AKTUALNOŚCI

 

07-11-2014 11:03

Filmy z wypraw naszych estońskich przyjaciół:

 

Jedno z dzieł naszego przyjaciela :)

08-04-2014 10:22

https://www.youtube.com/channel/UCpBlZTRfRSoYtP9ylEu8Yiw